Banner
Özel Halk Otobüslerinde "10 Numara Yağ" Kullanımına Karşı Yapılan Denetimler İçin Bilgi Edinme Dilekçemiz Print E-mail

10_numara_yag_yanginiHalk diline "10 numara yağ" olarak giren atık mekanik yağlara çeşitli kimyasallar karıştırılarak dizel yakıtı olarak kullanılması çok zehirli gazların havaya karışmasına neden oluyor. Günde en az 15 saat sürekli çalışan  Özel Halk Otobüslerinde yakıt olarak 10 numara yağ kullanmaları, sinsi zehirlerin havaya yayılmasına neden oluyor.

Bursa'da Özel Halk Otobüsleri"nde yakıt olarak 10 numara yağ kullanıldığı haberleri üzerine denetimler yapıldı. Ancak otobüslerin egzozlarından çıkan gazlara bakıldığında bu denetimlerin etkili olduğunu söylemek olanaksız.

Ayrıca Yargıtay'ın, 10 numara yağ kullanımını "kaçak petrol kullanımı" olarak değerlendirmesi konuyu daha da önemli duruma çıkarıyor.

DOĞADER, bu önemli konu hakkında ilgili Kurumlara bilgi edinme dilekçesi verdi. Dilekçelerimize gönderilecek yanıtlar elimize ulaştığında WEB sayfamızda paylaşılacaktır.

DOĞADER

Bursa Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne
Bursa Emniyet Müdürlüğü'ne

27 Kasım 2012

Aşağıda verilen bilgiler ve basında çıkan haberler doğrultusunda dilekçemizin sonunda belirtilen 9 bilgi edinme sorumuzun yanıtlarını posta yolu ile Bilgi Edinme Hakkı Kanunu 11. maddesinde belirtilen yasal süresi içinde hazırlanarak derneğimize yazılı olarak gönderilmesini arz ederiz.

Madeni atık yağların yakılması, toprağa, suya bırakılmasıyla ve yakarak havaya karışmasıyla içeriğinde bulunan KOK (Kalıcı Organik Kirletici) sınıfındaki PCB, PAH ve ağır metaller canlı yaşamı için büyük tehdit oluşturmaktadırlar. Bu toksinler hava, yiyecek ve sulara bulaşmış olarak bedene girdiklerinde yağ dokuda birikmeye başlar ve bir daha bedenden dışarı atılamazlar. Yaşadığımız ortamdan bedenimize giren bu zehirli kimyasallar birikim oranı arttıkça kanser başta olmak üzere endokrin (hormon) ve üreme sistemi hastalıkları gibi daha pek çok sağlık sorunu oluşmasına neden olmaktadır.
http://www.dogader.org/index.php/bilgi/659-atik-yaglar-sagligimizi-tehdit-ediyor

Yargıtay 7. Ceza 2010/ 12957 esas ve 2012/21934 karar sayılı kararında, 10 numaralı yağı "kaçak petrol" kapsamında değerlendirdi. Bundan böyle 10 numara yağ davaları 5015 sayılı yasa ek 5. madde kapsamında değerlendirilip cezalandırılacak. Kaçak petrolü satışa arz eden gibi satan, bulunduran, bu özelliğini bilerek ticarî amaçla satın alan, taşıyan veya saklayan kişi de 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve 20.000 güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılabilecek.
http://t24.com.tr/haber/yargitaydan-10-numara-yag-karari/215452

8 Haziran 2011 günü Giresun’da meydana gelen ve 9 kişinin ölümüne 35 kişinin yaralanmasına neden olan trafik kazasında otobüste çıkan yangının dizel yakıtı olarak kullanılan atık yağın neden olduğu belirlendi.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25221768/

12 Ekim 2012 günü Bursa'da Ataevler Mahallesi Nene Hatun Caddesi'nde 16 M 141 plakalı B42 hat numaralı özel halk otobüsü yolcu indirirken motordan duyulan bir patlama sesinden sonra yandı.
http://www.olay.com.tr/haber/bursa-bolge/halk-otobusu-alev-alev-yandi-125124.html

12 Kasım 2012 günü Bursa yerel gazetelerinde çıkan bir haberlerde, Bursa Özel Halk Otobüslerinden birinin mazot deposuna “10 numara yağ” olarak adlandırılan atık yağları doldurulduğunu belgeleyen görüntüler yer aldı.
http://olay.com.tr/haber/bursa-bolge/halk-otobuslerine-10-numara-yag-129218.html

14 Kasım 2012 günü Bursa yerel gazetelerinde Bursa Valisinin talimatıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı denetimlerde, çevreyi kirleten 20 halk otobüsüne toplam 1576 TL ceza kesildiği duyuruldu. Haberde, Bursa Emniyet Müdürlüğü, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleriyle haftanın 3 günü kentin farklı birçok noktasında ani denetimler yapacağı vurgulandı.
http://olay.com.tr/haber/bursa-bolge/halk-otobuslerine-10-numara-yag-denetimi-129482.html

  1. Müdürlüğünün bu sözü edilen ani denetimleri bundan sonra ne kadar süreyle sürdürecek, alınan sonuçlar basına yansıtılacak mıdır?
  2. Denetimler, özel halk otobüsleri dışında mazot kullanan diğer araçlara (otobüs, kamyon, dolmuşlar, servis araçları) uygulanmakta mıdır (uygulanacak mıdır)?
  3. Denetimlerde yakıt olarak yağ kullandığı belirlenen araçlara hangi cezalar verilmektedir?
  4. 14 Kasım 2012 günü yapılan denetimlerde mazot yerine atık yağ kullandığı belirlenen 20 özel halk otobüsü neden trafikten men edilmemiş, araçların zehirli gaz salmasına neden izin verilmiştir?
  5. 14 Kasım 2012 günü ceza kesilen otobüs sahiplerine dilekçemizin ilk sayfasında belirtilen Yargıtay kararı gereği petrol kaçakçılığı suçlamasıyla soruşturma açılıp süreç yargıya aktarıldı mı?
  6. 12 Ekim 2012 günü Bursa Nilüfer’de yanan özel halk otobüsünde kullanılan yakıt için Müdürlüğünüz tarafından inceleme yapıldı mı? Yapıldıysa araçta yasa dışı bir yakıt kullanılmış mıdır?
  7. 12 Kasım 2012 günü Bursa yerel gazetelerinde çıkan haberlerde geçen “Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım’da birçok noktada halk otobüslerine 10 numara yağ konuyor” metni Müdürlüğünüz tarafından ihbar olarak değerlendirilerek soruşturma başlatıldı mı?
  8. Bursa’da “10 numara yağ” satan yerler için Müdürlüğünüz tarafından denetimler yapılmakta mıdır? Yapılıyorsa denetimlerde hangi sıklıkla gerçekleştirilmektedir? Suçu belirlenenlere son iki yılda ne gibi cezalar kesilmiştir?
  9. Müdürlüğünüz son iki yılda Bursa kent içi ve kent dışı ticari araçlarda kaç kez egzoz gazı denetimi yapmıştır? Bu denetimlerde hangi zaman aralıklarında gerçekleştirilmektedir? Kaç araç incelemeye alınmış suçu belirlenenlere ne gibi cezalar kesilmiştir?

DOĞADER
Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği