Banner
Etkinliklerimiz
DOĞADER 4. Genel Kurul İlanıdır Print E-mail

DOĞADER
DOĞAYI ÇEVREYİ KORUMA VE DOĞA SPORLARI DERNEĞİ
4. OLAĞAN GENEL KURULU İLANI

DOĞADER Olağan Genel Kurulu, 05.04.2014 Cumartesi günü saat 16.00 da dernek merkezinde aşağıdaki gündemle toplanacaktır.

İlk toplantıda çoğunluk sağlanamazsa 2. toplantı 12.04.2014 Cumartesi günü saat 16.00 da aynı adreste toplantı yeter sayısına bakılmaksızın Genel Kurul yapılacaktır.

Üyelerimize duyurulur…

DOĞADER
4. OLAĞAN GENEL KURULU
GÜNDEM

1- Açılış ve Divan Heyetinin seçimi
2- Yönetim kurulu faaliyet raporunun okunması
3- Yönetim kurulu gelir gider raporunun okunması
4- Yönetim kurulu raporlarının ayrı ayrı aklanması
5- Denetim kurulu raporunun aklanması
6- Dernek bütçesi ve dernek aidatlarının görüşülmesi
7- Teklif ve öneriler
8- Yeni Yönetim Kurulu'nun seçimi

9- Yeni Denetim Kurulu'nun seçimi
10- Dilek ve temenniler
11- Kapanış


DOĞADER Dernek Merkezi Adresi
Selçukhatun Mah. Atatürk Cad. Ali Haydar Apt. No:23 Kat:3/11 (Heykel) Osmangazi / BURSA

 
1 Mayıs'ta Alanlardayız DOĞADER Print E-mail

1 mayis1Tüm DOĞADER dostlarını 1 Mayıs Bursa Mitinginde DOĞADER pankartı altında toplanmaya davet ediyoruz.

Tarih: 1 Mayıs 2013
Saat: 13:00
Yer  : Altıparmak Stadyumu Önü

 
Dünya Çevre Günü Mitingi - 5 Haziran 2013 Çarşamba 19:00 Setbaşı BURSA Print E-mail

Türkiye, Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve yurt çapına yayılan eylemlerle sarsılıyor. Bu eylemler, AKP'nin iş başında olduğu son on yılllık dönemde, yaşam alanlarına karşı giriştiği acımasız katliama karşı oluşan tepkinin dışa vurumu olarak ortaya çıktı.

Taksim'de söz konusu olan bir parktaki ağaçlar değil, rantın ve vahşi kapitalizmin tüm Anadolu ve Trakya'da ormanı, dereyi, suyu kısaca doğayı ve insanı metalaştırmak için giriştiği insafsız saldırının bir sonucudur.

Taksim'i küçümseyenlere, "üçbeş ağaç için gürültü yapıyorlar" diyenlere karşı en net yanıtı 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde vereceğiz. Doğayı yağmalamak için fırsat kollayan sermaye ve bu yağmacılara yasal zemini hazırlayan AKP iktidarına karşı Bursa'da yaşam alanlarını korumak için mücadele içinde olan köylülerlerle birlikte 5 Haziran Çevre Gününde bir protesto yürüyüşü düzenledik.

Doğadan, çevreden ve yaşamın sürekliliğinden yana herkesi köylülerimizle birlikte yürüyüşümüze katılmaya davet ediyoruz.

DOĞADER

dunya_cevre_gunu_yuruyusu_20130605

 
Söyleşi: SOFRAMIZDAKİ TEHLİKE - Dr. Yavuz Dizdar - 20 Nisan 2013 Cmt Print E-mail

soframizdaki_tehlike_20130420

Read more...
 
Adaleti Arıyoruz! DOĞADER'in destek verdiği Başköylülerden Suç Duyurusu 19 Nisan 2013 Print E-mail

baskoy_eylem1_20130419

Kapitalist DOĞADA HİÇBİR CANLIYA YAŞAM HAKKI TANIMADIĞI, giderek yüzsüzleşerek saldırganlaştığı, TALANA DÖNÜŞTÜRDÜĞÜ bir dönemden geçiyoruz.

DOĞADER olarak, BAŞKÖY Köylüleriyle birlikte eylemdeydik.

Mahkemenin verdiği Yürütmeyi Durdurma Kararına rağmen, Yüce ve Özgüntaş adlı mermer şirketlerinin çalışmalarını sürdürmesine devlet yetkilileri tarafından göz yummuştur.

Devletin yetkili organları, bu kadarla da kalmayıp, şirketlere yeni ruhsat vererek mahkeme kararlarını geçersiz duruma düşürmüştür.

Adaletin oluşmasına engel olan devlet yetkililerine karşı, suç duyurusu dilekçesi 19 Nisan 2013 günü Bursa Adliyesi'ne verilmiş, basın aracılığıyla kamuoyu ile paylaşılmıştır.

SUYUMUZ İÇİN ADALET..! arıyoruz
KAPTALİZM KİRLETİR..
DOĞADER

baskoy_eylem3_20130419

baskoy_eylem2_20130419

 
Tüfekçikonak HES'e Karşı 9 Köy Güçbirliği Yaptı - 13 Nisan 2013 Print E-mail

Bursa'nın İnegöl İlçesi Tüfekçikonak Köyü yakınlarında kurulması planlanan Tüfekçikonak HES Projesi konusunda DOĞADER üyelerinden oluşan bir ekip tarafından 2013 Mart ve Nisan ayları içinde yörede incelemeler yapıldı.

HES projesine izin veren resmi kurumlardan (EPDK, Orman Bölge Müd, Çevre Şehircilik İl Müd) bilgi edinme dilekçeleri gönderilerek bilgi alan DOĞADER ekibi, Karaburun Deresinin suyunun HES projesi kapsamında 2,5 km batı yönündeki başka bir vadide bulunan Tüfekçikonak Köyüne taşınacağını, proje için Çevre Şehircilik İl Müd. tarafından "ÇED Gerekli Değildir" kararı verildiği öğrenildi. 

Yapılan araştırmada, yöredeki 9 Köy (Sulhiye, Mezit, Osmaniye, Eski Karacakaya, Rüştiye, Yeniköy, İhsaniye, Kınık, Özlüce) ve Kurşunlu Beldesinin içme suyu ile 2 köyün (Sulhiye, Osmaniye) sulama suyunun kaynağından alınarak borular içinde diğer vadiye taşınması planlanan Karaburun Deresinden sağlandığı anlaşıldı. 

Yörede yaşayan halkın susuz kalacağından haberdar olmadığı anlaşılınca, 13 Nisan 2013 günü Sulhiye Köyünde, 9 köy Muhtarı, Kurşunlu Belediye Başkanı katılıyla DOĞADER Üyeleri tarafından bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda DOĞADER tarafından hazırlanan sunumda Türkiye'deki HES projeleri ile Tüfekçikonak HES Projesi hakkında bilgiler verildi. Toplantıda Köy Muhtarlarının ve Kurşunlu Belediyesinin "ÇED Gerekli Değildir" kararına itiraz dilekçesi hazırlayarak Çevre Şehircilik İl Müd. vermeleri kararlaştırıldı. Yapılan itirazlar kabul edilmez ve proje iptal edilmezse mahkemeye başvurup dava açma kararı alınan toplantıda ayrıca mücadeleye başladıklarını dosta düşmana anlatmak için 28 Nisan 2013 günü Sulhiye Köyünde Karaburun Deresi kenarında basın açıklaması düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Aşağıda HES projesi için susuz bıralacak olan 9 köyün muhtarları tarafından verilen itiraz dilekçesi bulunmaktadır.

Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne,

13 Nisan 2013 günü, DOĞADER – Doğayı Çevreyi Koruma ve Doğa Sporları Derneği yetkililerinin köyümüze yaptıkları inceleme ve bilgilendirme ziyaretlerinde, Bursa İli İnegöl İlçesi Tüfekçikonak Köyü sınırları içinde Tüfekçikonak Hidro Enerji Elektrik Üretim AŞ adlı şirket tarafından yapılması planlanan, “Tüfekçikonağı Hidro elektrik Santrali, Boğakaya, Bıçkıdere ve Karaburun Regülatörü“ projesi yürütüldüğü haberi alınmıştır.

DOĞADER yetkilileri tarafından Tüfekçikonağı HES için bize ulaştırılan EPDK’nın 22.03.2013 tarih 39385307-110.01.01.01-14747 sayılı bilgi edinme dilekçesine yanıt olarak gönderilen resmi belgede,  19.08.2010 tarih ve EÜ/2709-31671 numaralı üretim lisansı verildiği anlaşılmıştır.

DOĞADER yetkilileri tarafından Tüfekçikonağı HES için bize ulaştırılan ikinci resmi belge olan, Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 18.03.2013 tarih 56607814/8401/4874 sayılı bilgi edinme dilekçe yanıtında, Bursa Valiliği (Mülga İl Çevre Orman Müdürlüğü) tarafından 25.06.2010 tarih ve 352 sayılı “ÇED Gerekli Değildir Kararı” verildiği anlaşılmıştır. Ayrıca aynı dilekçede, Tüfekçikonağı Hidro Enerji Elektrik Üretim AŞ tarafından Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne “Hidroelektrik Santrali HES Kapasite Artışı ve İlave Regülatör” Proje Tanıtım Dosyası hazırlanarak 26.12.2012 tarihinde başvuruda bulunduğu, ÇED yönetmeliği kapsamında işlemlerin devam ettiği bilgisine ulaşılmıştır. Aynı dilekçe ile birlikte Tüfekçikonağı HES şirketi tarafından Burçed Müh. Hizmetleri Ltd. Şti hazırlatılan ÇED Proje Tanıtım Dosyasında, Karaburun, Bıçkıdere ve Boğazkaya derelerinin sularının kullanılacağı belirtilmektedir. Raporda, Karaburun deresinden akan suyun kanallara alınarak Tüfekçikonak Köyü tarafındaki vadide Regüleatör yapılacak yere taşınacağı açık biçimde görülmektedir.

Karaburun Deresinin hemen yanından çıkarak köyümüzle birlikte diğer 8 köy ve Kurşunlu Beldesinin içme suyunu karşılayan kaynak suyu Karaburun Deresinden beslenmektedir. Ayrıca köyümüzün tarlaları da akan bu derenin suyuyla sulanmaktadır. Karaburun Deresinden akan su, HES amacıyla alınıp Tükekçikonak Köyü tarafındaki vadiye taşındığında, deremizin susuz kalmasıyla birlikte içme ve sulama suyumuz kuruyacaktır. Su olmadan köyde yaşayamayacağımıza göre bu projenin ÇED dosyasının eksik inceleme yapılarak hazırlandığı ortaya çıkmaktadır.

Atalarımız, dedelerimiz ninelerimiz yüzlerce yıl bu köyde doğdu ve yaşadı. Bizler, çocuklarımız, torunlarımız daha yüzlerce yıl köyümüzde yaşamak istiyoruz. Bu proje planlanırken ve devletin yetkili kurumları tarafından izinler verilirken köyümüz hiç bir biçimde bilgilendirilmemiş, bizim görüşümüz sorulmamıştır. Bu nedenle yeni haberdar olduğumuz, “Tüfekçikonağı Hidro elektrik Santrali, Boğakaya, Bıçkıdere ve Karaburun Regülatörü “ projesine ve bu proje için Bursa Valiliği (Mülga İl Çevre Orman Müdürlüğü) tarafından 25.06.2010 tarih ve 352 sayılı “ÇED Gerekli Değildir Kararı”na, aynı şirket tarafından 26.12.2012 tarihinde “Hidroelektrik Santrali HES Kapasite Artışı ve İlave Regülatör” adı altında Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yaptığı başvuru ile yürütülen, ÇED yönetmeliği sürecine itiraz eder, itirazımızın değerlendirilerek projenin ve ÇED raporunun iptal edilmesini arz ederiz.

Sulhiye, Mezit, Osmaniye, Eski Karacakaya, Rüştiye, Yeniköy, İhsaniye, Kınık, Özlüce Muhtarları

 
Panel: Artvin'i Yok Edecek Madene Hayır - 30 Mart 2013 Cmt 14:00 Print E-mail

panel_artvinde_altin_madene_hayir_20130330

Read more...
 
«StartPrev12345678910NextEnd»

Page 1 of 40