Banner
GDO Nedir? (video) Print E-mail

                        

GDO'lu tohumların ABD'nin stratejik çıkarları için önemi Wikileaks belgelerinde vurgulanıyor.

Henry Kissinger'ın "Petrolü kontrol ederseniz ülkeleri yönetirsiniz, gıdayı kontrol ederseniz insanları yönetirsiniz" sözü böylelikle doğrulanmış oldu.

DOĞADER

Guardian'da yer alan, gazetenin çevre editörü John Vidal imzalı haber, Wikileaks internet sitesi tarafından yayımlanan yeni belgelerden çevreyle ilgili olan bazıları hakkında.

Haberin başlığı "Amerikan diplomatları genetik yapısı değiştirilmiş tohumlara direnen Avrupa'nın cezalandırılmasını istemiş" şeklinde.

Haberde ele alınan Wikileaks belgelerinin ortaya koyduğu olay, 2007 yılına uzanıyor.

O yıl Fransa, "Monsanto mısır tohumu" olarak bilinen genetik yapısı değiştirilmiş tohum cinsinin ülkede kullanımını yasaklıyor.

Bunun üzerine Paris’teki Amerikan büyükelçisi Craig Srapleton ile Washington arasındaki yazışmada, Avrupa Birliği'nin, özellikle de söz konusu tohumun kullanımını desteklemeyen ülkelerin cezalandırılması talep ediliyor.

Wikileaks'in yayınladığı diğer belgelerde de, genetik yapısı değiştirilmiş tohum sektörünün, Amerikan ticari ve stratejik çıkarları için önem taşıdığı vurgulanıyor.

Guardian'ın haberinde vurgulanan bir diğer nokta ise, Amerika'nın kalkınmakta olan birçok ülkede, rahiplerin karşı çıktığı tohumların kullanımını Vatikan üzerinden yaymaya çalıştığı iddiası.

Yazışmalarda Papa'ya yakın danışmanların bu tohumları üreten Amerikan şirketlerini desteklemek konusunda ikna edildikleri, Papa'nın da kısa süre sonra ikna olmasının beklenebileceği söyleniyor.

Guardian'ın haberi "Amerikan diplomatlarının genetik yapısı değiştirilmiş tohumları üreten şirketler adına çalıştığı" yorumuyla sona eriyor.

http://www.bbc.co.uk/turkce/basinozeti/2011/01/110104_press_review.shtml