Banner
1 Mayısınız kutlu olsun Print E-mail

1 Mayıs 2008 günü İstanbul'da yaşanan olaylar, nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan emekçileri, "ayak takımı", "ayaklar baş oldu" nitelendirmeleriyle ötekileştiren Başbakan Erdoğan ve partisi AKP'nin, çağ dışı gerçek yüzünü birkez daha ortaya koymuştur.

Bu çağdışı zihniyeti, patronların, IMF ve Dünya Bankası'nın direktiflerini eksiksiz uygulayarak ve insan ile doğayı piyasaların sınırsız egemenliğine sokarak gerçekleştireceğini bilen AKP, emekçi sınıfına olan tavrını düşmanca düzeye yükseltmiştir.

Bu güne kadar, yılbaşı kutlamaları dahil birçok mitingin yapıldığı Taksim meydanının, bir tek emekçiye kapalı olmasının hiçbir açıklaması olamaz. Güvenliği sağlamakla görevli olanların gösterdiği tutumla ortam bir savaş alanına dönüştürmüştür. Olayların sorumlusu olan Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ı istifaya davet ediyoruz.


DOĞADER 

Bugün 1 Mayıs

İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs, emeğin sahipleri ve emeğe saygı duyanlar için bir kez daha kutlu olsun…

Şimdiye kadar hiçbir hükümetin resmi tatil günü kabul edip bayramlaştıramadığı ama onlarca yıldır ülkemizde dünya emekçileriyle birlik ve dayanışma adına kutlanan 1 Mayıslar baskı, zulüm, sömürü ve haksızlığa karşı duruşun da simgesi olmuşlardır.

Yalanın, talanın, rantın, baskı, savaş ve sömürünün kaynağı ve patronu olan kapitalizmin sınır tanımaz saldırganlığı, özgürlük, barış ve emekten yana olan halklar kadar diğer canlıların yaşamı ve ekoloji için de tehdit ve yıkım unsuru olmaya devam etmektedir.

Vahşi kapitalizmin insan ve doğa sömürüsü üzerine kurguladığı, uluslararası kurumlar ve şirketler aracılığıyla geliştirdiği bu kan emici ve yıkıcı düzeni ancak 1 Mayısların gerçek sahipleri yıkacaktır.

Doğa, çevre ve ekolojiye dost olanlar, emeğe, suya, toprağa, tohuma sahip çıkanlar, tohum, maden, orman ve Cargill Yasası gibi ihanet yasalarına hayır diyenler,

1 Mayısınız kutlu olsun

DOĞADER
Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği